środa, 7 listopada 2018

Wybór M. - Natalia Nowak-Lewandowska


Natalia Nowak-Lewadnowska po raz kolejny porusza trudny temat w swojej książce. Tym samym udowadnia, że nie boi się poruszać trudnych tematów. 

W swej debiutanckiej powieści Pozorność (recenzję znajdziecie tutaj) ukazuje problemy przemocy domowej, w kolejnej zaś świetnie obrazuje, jak wygląda życie osoby chorej na borderline (Głód miłości tutaj). 



Wg. Kodeksu Karnego art. 197 § 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12
W Polsce w 2014 roku wszczęto ponad 2,4 tysiąca postępowań dotyczących gwałtu, zostały stwierdzone 1262 przestępstwa, zaś w 1116 udało się wskazać sprawcę. Raport ten nie oddaje pełnej skali przestępstw seksualnych w Polsce, gdyż wiele ofiar gwałtów w ogóle nie zgłasza popełnienia przestępstwa. Kierują się różnymi powodami -  wstydem, strachem, czy też tym że oprawcy wymierzana jest łagodny kara.

Główna bohaterka Michalina ma wspaniałego męża i przyjaciółkę, czego nie można powiedzieć o jej najbliższej rodzinie: matce, ojcu, siostrze i szwagrze.  Spotyka ją najgorsza przemoc, jaka może spotkać kobietę. Gwałt. Oprawcy naruszają nie tylko jej kobiecość, ale niszczą psychikę a także świat ją otaczający.  Z jakimi skutkami w przyszłości przyjdzie się jej zmierzyć? Czy znajdzie podporę w bliskich? Jak zareaguje jej własny mąż, matka, czy siostra? 

Igor Domański pracuje w lokalnej gazecie oraz realizuje projekty fotograficzne.  Mąż kochający i czuły, gotowy stanąć w obronie swojej żony nawet przed jej bliskimi. Wspiera Miszkę w jej decyzjach, nie wymusza na niej tego co jej bliska rodzina. Kocha ją bez względu na wszystko. Czy aby na pewno? Jak zareaguje na to, co przydarzyło się jego Miszce? Co zrobi? Czego będzie zdolny się dopuścić, aby sprawców dosięgła sprawiedliwość?

Baśka Markowska, jedyna prawdziwa przyjaciółki Miszki, jak miała zwyczaj mówić na Michalinę. Sama nie miała szczęścia do facetów, związki kończyły się bardzo szybko, mimo wszystko cieszyła się szczęściem swojej przyjaciółki. Gdy dowiedziała się, co przydarzyło się jej przyjaciółce, była dla niej prawdziwą podporą w tych ciężkich dla niej chwilach. Co się stanie, gdy na drodze stanie przystojny lekarz? Czy będzie gotowa zawalczyć o własne szczęście, mimo że przyjaciółce wali się świat?

Maria Sobieszewska - matka Michaliny, która ma jej za złe, że przez nią opuścił ją jej mąż. Nigdy nie pogodziła się z tym, że Michalina nie chce się jej słuchać. Nie jest zadowolona z postawy własnej córki. Nie pochwala jej stylu ubierania i życia. Natomiast ubóstwia swojego zięcia Karola - męża siostry Michaliny Małgorzaty. Jest on dla niej ideałem mężczyzny. Jak się zachowa matka wobec córki? Będzie dla niej podporą, czy kulą u nogi? Jak zareaguje na wieść o tym, co ukochany zięć (Karol) zrobił córce? Czy będzie wstanie mu wybaczyć?

Małgorzata Chrzanowska, starsza siostra Michaliny, jedyna córka Marii, która z pokorą spełniała żądania rodzicielki i tym samym zdobyła jej przychylność. Małgośka starała się dostosować do wymogów "matki-tyranki". Ubierała się tak, jak powinna ubierać się kobieta, chodziła do kościoła, była posłuszna matce i mężowi. Czy stanie się coś, co sprawi, że Gośka sprzeciwi się własnej rodzicielce i mężowi? Czego później dopuści się jej własny mąż?

Warto zwrócić uwagę, że w książce autorka pokazuje nam cały proces - zaczynając od momentu gwałtu, przez zgłoszenie go na policję, aż do żmudnej  rekonwalescencji. I muszę przyznać, że świetnie sobie z tym poradziła. Pokazała jak gwałt obija się nie tylko na ofierze, ale na jej bliskich. Ukazała zmieniające się stany  emocjonalne zarówno męża jak i głównej bohaterki. Igor przeżywał własną traumę nie zważając na to, jak czuła się jego żona, która stała się ofiarą. 

Książka Wybór M. jest świetną debatą na ten trudny i ciężki do zaakceptowania przez społeczeństwo temat, jakim jest gwałt. O tych sprawach należy głośno mówić, nie należy tego tematu spychać na boczny tor, czy zamiatać pod dywanik. Należy walczyć z ludzką krzywdą i niesprawiedliwością. 

Polecam gorąco!

Za możliwość przeczytania dziękujemy wydawnictwu Replika.

                                               





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz